10 کلید فراموش شده در کسب و کار

به گزارش کتاب ارزان، توجه به بعضی نکات ساده که معمولا فراموش می گردد فضای رشد و توسعه کسب وکارتان را هموارتر خواهد نمود

10 کلید فراموش شده در کسب و کار

به گزارش، بدون شک توسعه کسب وکار، اولین اولویت هر شرکتی است که می خواهد در راستاش رشد و ترقی داشته باشد. راه های توسعه کسب وکار بی شمار است و نمی توان نسخه مشترکی برای توسعه همه کسب وکار ها تجویز کرد. بعضی از روش ها ممکن است برای کسب وکاری بسیار مناسب باشد، در حالی که همان شیوه در کسب وکار دیگری شاید اثربخشی چندانی نداشته باشد. از این رو در این گزارش سعی کردیم روش هایی را بر اساس نظر کارآفرینان پیروز مرور کنیم که از نگاه بسیاری از کارآفرینان دور می ماند، اما می تواند در توسعه کسب وکار ها بسیار مفید و اثربخش باشد.

آنالیز کنید کارمندان تان بیشتر به چه نوع فعالیت هایی علاقه مند هستند و بر اساس آن با تقویت این علاقه ها و شاخ و برگ دادن به آن ها می توانید حوزه فعالیت های شرکت را توسعه ببخشید. به عنوان مثال فعالیت های عام المنفعه ای مانند اشتغال خانگی زنان، آموزش و مشاوره های کسب وکاری، بهبود شرایط بی خانمان ها و خدماتی از این قبیل می توانند یاری نمایند به جنبه های دیگری به غیر از کسب وکارتان وارد شوید.

به این ترتیب با افزایش فعالیت های مجموعه علاوه بر این که ارتباطات تان گسترده تر می شود و به نوعی شناخته تر می شوید، کارمندان تان نیز تعلق خاطر بیشتری به مجموعه پیدا خواهند کرد و با انگیزه بیشتری به وظایف شان می پردازند.

مشابه این اتفاق در مورد مشتریان نیز ایجاد خواهد شد. مردم معمولا از کسب وکار هایی که می دانند به فکر جامعه و مسائل مردم است، استقبال بیشتری می نمایند و نگاه مثبت تری به چنین مجموعه هایی خواهند داشت.

یکی از مواردی که بیشتر کسب وکار ها از آن غافل می شوند، منابع و شبکه های ارتباطی است که در نزدیکی آن ها واقع شده است و می تواند به آسانی در دسترشان باشد. برای هر کسب وکاری هزاران هزار فرصت، مشتری و بازار جدید در سطح محلی وجود دارد که شاید در نگاه اول خیلی معین نباشد. در شرایط کنونی بسیاری از کسب وکار ها به بازار های غیرمحلی و بعضا خارجی فکر می نمایند. در حالی که استفاده از تمام ظرفیت بازار محلی می تواند اثربخشی زیادی بر کسب وکارشان داشته باشد. با کمی خلاقیت به آسانی می توانید این بازار پر ظرفیت را به یکی از مطمئن ترین منابع توسعه کسب وکارتان تبدیل کنید.

شاید در روزگار کنونی فروش محصولات در فضای مجازی یکی از ایده های رایج به نظر برسد. حتی فروش مجازی یکی از بخش های تعریف شده تیم های فروش شرکت های تجاری امروز شده است. اما در واقعیت اگر بخواهیم رو راست باشیم، بیشتر کسب وکار هایی که به کسب وکار ها خدمات می دهند (B2B) خیلی روی فروش مجازی شان حساب نمی نمایند و وقت و انرژی زیادی را نیز صرف آن نمی نمایند.

در صورتی که توجه به توسعه بازار مجازی می تواند تحول بزرگی در کسب وکار های گوناگون، حتی آن هایی که ارتباط مستقیم با مصرف نماینده ندارند، به وجود بیاورد.

از مسائلی که این روز ها به دغدغه بسیاری از کسب وکار ها تبدیل شده، هجوم ناگهانی فناوری های جدید به تمام کسب وکارهاست. بسیاری از کار هایی که پیش از این به دست کارمندان انجام می شد، این روز ها به روش دیجیتال و گویا در حال اجرا است. اما آیا واقعا مشتریان نیز از این شرایط خوشحالند؟ یکی از رموز مهم پیروزیت در دنیای امروز کسب وکار، ایجاد ارتباط مستقیم با مشتریان است. مشتری زمانی که به صورت مستقیم با فرد مجرب و آموزش دیده ای مشکلش را مطرح می نماید، حس امنیت خاطر بیشتری از این که صدایش شنیده شده پیدا می نماید. زمان و انرژی که صرف مشتریان و اعتمادسازی در آن ها می کنید، می تواند اثر بسیار عمیقی در ایجاد تعهد مشتریان به برندتان داشته باشد و سودآوری بیشتری به ارمغان آورد.

زمانی که حوزه فعالیت کسب وکارتان را انتخاب می کنید، کلی نگر نباشید. توجه به جزئی ترین احتیاج های بازار هدفتان می تواند شما را از سایر رقبا متمایز کند. اگر بتوانید به خوبی احتیاج های بازار را شناسایی کنید، می توانید محصول بهتر و متناسب تری را به بازار معرفی کنید و در نتیجه با استقبال بهتری از سوی مصرف نمایندگان روبرو خواهید شد. نگاه به جزئیات و تخصصی تر شدن محصولات می تواند راستا حرکت روشن تری برای مجموعه کسب وکاریتان فراهم کند. در این حالت تمرکز بیشتری در حوزه جزئی تری خواهید داشت و انرژی بیشتری را نیز صرف آن خواهید کرد. در نتیجه محصولی که به بازار ارائه می کنید بسیار دقیق تر و کارآمدتر از نمونه های مشابه خواهد بود و قطعا با استقبال بیشتری از سوی مشتریان روبرو خواهد شد.

در شیوه فروش فعال سازی سودآوری پایدار باید بتوانید با روش های مختلف مشتریان و مخاطبان محصولتان را جذب و به صورت حداکثری حفظ کنید؛ بنابراین یکی از مهم ترین اصولی که باید رعایت کنید این است که تمام خاتمهه هایی که در ارتباط مستقیم با مشتری خواهند بود - چه نیروی انسانی، چه ابزار های مجازی- همگی تجربه بسیار خوب یکسانی را برای مشتری فراهم نمایند. بر اساس مطالعات صورت گرفته، کسب وکار هایی که برای همسان سازی بخش های مختلف کسب وکارشان که در ارتباط با مشتریان است کوشش می نمایند و شرایط یکنواخت و یک دستی را در سراسر مجموعه خود ایجاد می نمایند، 19 درصد سریع تر از سایر کسب وکار ها رشد و درآمد خواهند داشت؛ بنابراین این روش توسعه فروش می تواند از نقاط مهمی باشد که با توجه کافی به آن شاهد رشد سریع تر کسب وکارتان شوید.

از روش های مهمی که این روز ها بسیاری از کسب وکار های بزرگ کشور نیز به آن توجه می نمایند، استفاده از ظرفیت تبلیغاتی مشتریان کسب وکار است. مشتریانی که به اندازه کافی به مجموعه شما اعتماد پیدا نموده اند می توانند با اشتراک تجربیاتشان سایر افراد نزدیکشان را نیز به استفاده از محصول شما ترغیب نمایند؛ بنابراین تشویق مشتریان به بیان تجربیاتشان از محصولتان می تواند به میزان زیادی فرایند جذب مخاطب را تسهیل کند. این موضوع باید در کنار افزایش و توسعه تجربه مثبت مشتری از مجموعه شما صورت بگیرد؛ بنابراین باید ابتدا مشتری را به تجربه ابعاد مختلف مجموعه کسب وکار تان یا محصولات و خدمات متنوعی که دارید ترغیب کنید؛ سپس از رضایت به وجود آمده در جهت جذب مخاطبان بیشتر بهره ببرید.

مشتریانی که به این ترتیب وارد مجموعه شوند، تا حد زیادی با محصولتان آشنا هستند و در حقیقت بیشتر فرآیند اعتمادسازی را مشتریان قبلی پیش برده اند.

این روز ها دوره مدرک محوری به خاتمه خودش نزدیک شده است. این فرایند با سرعت بیشتری در کشور های پیشرو در حال توسعه است و در کشور ما نیز تا حد زیادی در کسب وکار های جدید لحاظ می شود. استخدام افراد کاربلد و حرفه ای بیش از هر سازوکار دیگری می تواند به روان کار کردن چرخ دنده های هر کسب وکاری یاری کند. این روز ها بسیاری از شرکت های مهم و مطرح جهانی مانند گوگل، فرآیند های چندمرحله ای را برای گزینش نیرو های انسانی مورد احتیاجشان به کار می گیرند و عوامل زیادی را در گزینش شان مدنظر قرار می دهند. اگر تا پیش از این داشتن مدرک تحصیلی معتبر مهندسی نرم افزار برای استخدام در یک شرکت فناوری اطلاعات کافی بود، این روز ها داشتن مهارت های برنامه نویسی و تسلط کافی به حوزه کاری بیش از مدرک تحصیلی مورد توجه است.

علاوه بر درنظر دریافت کارآمدی و توانایی حرفه ای افراد یادتان باشد که جنبه های انسانی هر فردی می تواند در فرایند کاری اش مؤثر باشد؛ به ویژه در کسب وکار های امروزی که تعامل و کار گروهی از اجزای جدانشدنی کار شده است، داشتن خصوصیات و خلقیات فردی و اجتماعی مناسب از مهم ترین نکاتی است که باید هنگام استخدام نیرو های انسانی کسب وکارتان مدنظر قرار دهید. داشتن تیم کاری حرفه ای و یک دست از پایه های اصلی رشد و توسعه هر کسب وکاری است.

از مهم ترین و پرظرفیت ترین ابزار های توسعه کسب وکار که اغلب به اندازه کافی به آن توجه نمی شود، استفاده از شبکه های مجازی است. در دنیای پرارتباط امروز، استفاده از فناوری های روز و فضای مجازی می تواند یاری شایانی به افزایش ارتباطات و گسترش شبکه های ارتباطی تان کند.

این که بهتر است بیشتر تمرکزتان را روی کدام شبکه های اجتماعی معطوف کنید، به ماهیت کسب وکارتان باز می شود. اما در اغلب موارد لینکداین و اینستاگرام با توجه به ماهیتی که دارند می توانند در ایجاد ارتباط میان شما و سایر افرد فعال یا علاقه مند به زیست بوم کسب وکارتان نقش مؤثری ایفا نمایند. به این ترتیب می توانید بر اساس طرح کسب وکارتان هر زمان که به فرد یا تخصص ویژه ای احتیاج دارید، بلافاصله ارتباط برقرار کنید و برای پیدا کردن ارتباطات مورد احتیاجتان متوقف نشوید. علاوه بر این، شبکه های اجتماعی این امکان را برای کسب وکارتان فراهم می نمایند که بیشتر به چشم بیایید. حتی استفاده از روش های تبلیغاتی جدید در فضای مجازی مانند همکاری با افراد مشهور در شبکه های مجازی، از جمله روش هایی است که در دنیای کسب وکار های نوپا و کوچک تحول عظیمی ایجاد نموده است.

اگر کسب وکارتان و راه چاره یا محصولی که ارائه نموده اید از نگاه مشتریان ارزشمند باشد، کسب وکارتان در راستا رشد و توسعه قرار خواهد گرفت. این موضوع به ویژه درخصوص کسب وکار هایی که به کسب وکار ها خدمات و محصول می فروشند (B2B) و به این ترتیب مشتری خودش کسب وکار دیگری دارد از اهمیت ویژه تری برخوردار است. در این حالت مشتری زمانی کار یا راه چارهی که ارائه می دهید برایش ارزشمند می شود تا احساس کند به خوبی

کسب وکارش و احتیاجی که دارد را شناخته اید و متناسب با مشکل راه چاره ارائه نموده اید؛ بنابراین برای ایجاد ارزش در نگاه مشتری - خواه فرد باشد، خواه کسب وکار- باید گوش های تیزی داشته باشید؛ به علاوه درخصوص بازار هدفتان به میزان کافی تحقیق و تفحص کنید تا اطلاعات کافی به دست آورید. این فرایند باید در تمام طول عمر کسب وکارتان در جریان باشد تا در هر زمان بتوانید بهترین محصول را متناسب با خواست و احتیاج بازار ارائه کنید و در میانه راه از رقبایتان جا نمانید.

منبع: جام جم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 685

به "10 کلید فراموش شده در کسب و کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 کلید فراموش شده در کسب و کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید