تست PCR قابل اعتمادتر است یا نتیجه سی تی اسکن؟

به گزارش کتاب ارزان، باید به این نکته توجه داشت که میزان بالای نتایج مثبت کاذب حاصل از سی تی اسکن و تصمیم گیری های بعدی بر اساس آن، می تواند منجر به افزایش بار اقتصادی بر روی سیستم بهداشت و درمان شود.

تست PCR قابل اعتمادتر است یا نتیجه سی تی اسکن؟

محققان در پژوهشی میزان حساسیت سی تی اسکن و تست PCR برای تشخیص کرونا را با یکدیگر مقایسه کرده اند. با توجه به توانایی ویروس کووید-19 در انتقال سریع بین افراد و نبود درمان اختصاصی برای این بیماری، شناسایی افراد مبتلا در مراحل اولیه به منظور قرنطینه کردن آن ها حیاتی است.

تست مولکولی (RT-PCR) به عنوان آزمایش تاییدکننده این بیماری معرفی شده است. در ماه های اخیر گزارش هایی مبنی بر وجود نتایج منفی کاذب در تست مولکولی اولیه بیماران مبتلا منتشر شده است. محققان در مطالعه ای میزان تطابق یافته های مربوط به تست مولکولی و سی تی اسکن در بیماران بستری شده مشکوک به کووید-19 را آنالیز کرده اند.

در مقاله حاصل از این پژوهش آمده است: این مطالعه از نوع گذشته نگر بوده و در آن تعداد 212 پرونده از بیماران مشکوک به کووید-19 که از تاریخ اول اسفند 1398 تا 15 فروردین 1399 در یکی از بیمارستان های شهر تهران بستری شده بودند، مورد آنالیز قرار گرفت. معیار ورود بیماران به این مطالعه، وجود نتایج سی تی اسکن و RT-PCR همزمان در پرونده پزشکی بود.

پژوهشگران، اطلاعات دموگرافیک، علائم و نشانه ها، یافته های سی تی اسکن قفسه سینه و RT-PCR را از پرونده پزشکی بیماران استخراج کردند. آنالیز های آماری با استفاده از نرم افزار SPSS انجام شد.

نویسندگان این مقاله می گویند: از 212 پرونده مربوط به بیماران بستری شده با تشخیص کووید-19، به طور کلی 147 بیمار (69 درصد) دارای RT-PCR مثبت و 189 بیمار (89 درصد) بیمار نتیجه سی تی اسکن مثبت داشتند. میزان حساسیت کلی سی تی اسکن برای تشخیص کووید-19 برابر 91.83 درصد محاسبه شد. همچنین میزان دقت کلی سی تی اسکن برابر با 70.5 درصد بود.

در این پژوهش بیان شده است: در مطالعه حاضر، تعداد 185 بیمار قبل از تایید توسط RT-PCR، دارای نتایج مثبت بودند که 135 نفر از آن ها با تست PCR تایید شدند. البته یکی از محدودیت های موجود در این مطالعه، عدم وجود RT-PCR ثانویه برای افراد دارای علامت بود که قادر است حساسیت تست اولیه را به خوبی نشان دهد.

بر اساس آن چه در این مقاله منتشر شده است، با توجه به نتایج به دست آمده، در صورتی که نتایج مثبت سی تی اسکن را مربوط به کووید-19 در نظر بگیریم، میزان حساسیت کلی سی تی اسکن در تشخیص این بیماری برابر با 91.83 درصد و میزان اختصاصیت برابر با 23.07 درصد محاسبه شده است.

نویسندگان این مقاله معتقدند: باید به این نکته توجه داشت که میزان بالای نتایج مثبت کاذب حاصل از سی تی اسکن و تصمیم گیری های بعدی بر اساس آن، می تواند منجر به افزایش بار اقتصادی بر روی سیستم بهداشت و درمان شود.

همچنین علائم مشاهده شده در تست سی تی اسکن لزوما در همه افراد، مربوط به کووید-19 نیست؛ بنابراین پیشنهاد می شود که بیماران دارای نتایج سی تی اسکن مثبت و دارای علائم بیماری که از نظر تست RT-PCR منفی هستند، به دلیل احتمال وجود نتایج منفی کاذب، مجددا توسط تست RT-PCR مورد تایید قرار گیرند.

نویسندگان این مقاله که در مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک منتشر شده است، مهرداد نصرالله زاده، محمدفواد حیدری، محمد خانعلی پور، سعادت الله غفاری، میلاد جعفری، سجاد بیگلری و عمران اسماعیل زاده از دانشگاه علوم پزشکی آجا هستند.

منبع: فرادید
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1336

به "تست PCR قابل اعتمادتر است یا نتیجه سی تی اسکن؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست PCR قابل اعتمادتر است یا نتیجه سی تی اسکن؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید