رازهای عظیم و جالب درباره دیوار چین

به گزارش کتاب ارزان، زمان ساخت دیوار چین به سده پنجم تا هشتم قبل از میلاد بازمی شود. حکومت وقت چین برای پیشگیری از یورش ملیت های شمالی هیونک هو (از نژاد

رازهای عظیم و جالب درباره دیوار چین

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

مغول و قوم هون)، برج های آتش برای خبررسانی یا قلعه های مرزی برای حصول اطلاعات دشمن را در ارتباط با دیوار و بر روی آن ایجاد کرد. در دوره حکمرانی سلسله های بهار و پاییز و کشورهای جنگجو، میان دوک ها جنگ بر پا شد و کشورها با استفاده از کوه های مرزی به ساخت دیوار پرداختند تا سال 221 پیش از میلاد، امپراتور چین شی هوان پس از به وحدت رساندن چین، دیوارهای دوک ها را به هم پیوند داد که به صورت دیوار عظیم در مرزهای شمالی بر روی کوه ها عایدی. او می خواست با این کار از حملات دشمن به مراتع شمالی جلوگیری کند. تاریخ دانان چینی اعتقاد دارند که حدود یک میلیون سرباز قادر بودند به طور هم زمان در امتداد دیوار چین مستقر شده و برای نبردهای احتمالی آماده باشند.

در این زمان طول دیوار چین به 5000 کیلومتر می رسید. در سلسله هان پس از سلسله چین طول دیوار به 10 هزار کیلومتر رسید. در تاریخ دو هزار و اندی ساله چین، حکمرانان دوران مختلف به ساخت دیوار چین پرداختند.

دیوار چین به صورت یک دیوار خطی پیوسته نیست

مشخصات ظاهری دیوار چین:

دیوار عظیم چین، عظیم ترین دیوار جهان و عظیم ترین معماری باستانی می باشد. دیوار چین طولانی ترین و عظیمترین سازهٔ مهندسی تدافعی و نظامی از لحاظِ زمانِ ساخت در جهان است. این دیوار در نقشه جغرافیایی چین 21٬196 کیلومتر امتداد یافته است و در سال 1987 میلادی در فهرست میراث جهانی ثبت شده است.

دیوار چین که یکی از هفت اعجاز جهان شمرده می گردد، این دیوار در اصل به اسم دیوار دفاعی ساخته شده و عظیمترین دیوار بر روی زمین محسوب می گردد. البته قسمت هایی از این دیوار آسیب دیده است.

دیوار چین تجسم درایت و رنج و زحمت میلیونها چینی در دوره باستان چین است. این اثر پس ازهزاران سال از بین نرفته و دارای دلربایی فناناپذیر و سمبل روحیه ملیت چین است.

در حال حاضر طول دیوار چین 6000 کیلومتر است. اما بنا به اعتقاد عموم، طول اولیه دیوار چین 50000 کیلومتر بوده که در طی قرن ها و با تغییرات و خساراتی که به آن وارد شده اندازه قابل توجهی از آن از بین رفته و به این اندازه رسیده است.

ارتفاع دیوار چین: ارتفاع دیوار عظیم چین 25 فوت است و عرض آن بین 15 تا 30 فوت متغیر است.

بدنه دیوار عظیم چین: ارتفاع برج و باروی دیوار چین 1.8 متر است و جان پناه های آن حدود 1.2 متر ارتفاع دارند.

برج های جانبی دیوار: هر 500 متر یک برج در امتداد دیوار قرار گرفته است. این برج های جانبی به اسم سنگر سربازان مورد استفاده قرار می گرفته اند.

قلعه های دیوار بزگ چین: این قلعه ها در مهم ترین نقاط آسیب پذیر دیوار ساخته شده اند از جمله قلعه عبور شانگهای، قلعه عبور جویونگ و قلعه عبور جیائو. در امتداد دیوار پنجره های بسیاری قرار دارند که سربازان برای تیراندازی از آن ها استفاده می کردند. بعلاوه اتاقک های قلعه ها که غیرقابل تسخیرترین نقاط دیوار عظیم چین محسوب می شوند.

دیوار چین در دسامبر 1987 در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است

شایعات درباره دیوار چین:

دیوار چین از کره ماه قابل رویت است؟

در واقع این جمله زمانی یک افسانه بود که دیوار چین حتی از کره ماه هم قابل رویت می باشد با این حال هنوز هم عده ای آنرا باور دارند اما هیچ یک از فضانوردان تا بحال چنین موضوعی را تایید ننموده اند اما تعدادی از آنها معتقدند که تا ارتفاع 180 مایلی از سطح زمین قابل مشاهده است و ارتفاع میانه دیوار چین در بادلینگ که معروفترین می باشد، 7/88متر است.

محبوس شدن روح مردگان در دیوار چین:

خانواده های کسانی که در ساخت این پروژه جان خود را از دست داده بودند، از این می ترسیدند که روح مردگانشان تا ابد در دیوار زندانی گردد و برای یاری به رهایی ارواح مردگانشان، خروسهایی را در دستانشان می گرفتند و از دیوار عبور می کردند.

معروف ترین افسانه دیوار چین درباره زنی بنام منگ است که شوهرش در هنگام ساخت دیوار می میرد زن به کنار دیوار می رود و آنقدر گریه می نماید تا بخشی از دیوار می ریزد و استخوان های شوهرش نمایان می گردد و آنها را دفن میکند.

نقشه هوایی از دیوار چین

حقایقی جالب درباره دیوار چین:

- طول واقعی این دیوار 21166.18 کیلومتر است.

- بیشتر بقای بجا مانده از ملاقات کنونی برای زمان سلسله مینگ است که طول آن 8851 کیلومتر است.

- قدمت این دیوار بیشتر از 2300 سال است.

- دیوار عظیم مینگ از 9 استان لیائونینگ، هبئی، تیانجین، پکن، مغولستان داخلی، شانشی، شاآنشی، نینگ شیا و گانسو عبور می نماید.

- دیوار بادلینگ که بخشی از دیوار چین است بیشترین اندازه بازدیدکننده را دارد (در سال 2001، 63 میلیون نفر از آن بازدید کردند) و در هفته اول ماه های می و اکتبر تعداد بازدیدکننده های دیوار بادلینگ به 70 هزار نفر در روز هم میرسد.

- نزدیک 1/3 دیوار چین بدون هیچ نشانی ناپدید شده است.

- از سال 1644 که سلسله مینگ منقرض شد هیچ اقدامی برای مقاصد نظامی بر روی این دیوار انجام نشده است.

- بازسازی دیوار چین در سال 1957 از بخش بادلینگ شروع شد.

- دیوار چین در دسامبر 1987 در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است.

- دیوار چین به صورت یک دیوار خطی پیوسته نیست و در جا هایی که کوه های بلند و رودخانه بوده دیواری وجود ندارد. در زمان سلسله کین (206 -221 قیل از از میلاد) از آرد برنج چسبنده برای چسباندن آجر های این دیوار استفاده شده است.

- دیوار چین به وسیله سربازان، روستاییان، مجرمان و زندانیان جنگی ساخته شده است.

- اولین امپراتور سلسله کین، دیوار چین را نساخته است، او فقط دیوار های مناطقی را که فتح نموده بود به هم متصل کرد.

- در بخش گوبیکو دیوار عظیم چین یک سوراخ گلوله ایجاد شده که برای آخرین جنگ در کنار این دیوار بوده است.

- در دوه انقلاب فرهنگی (1966-1976) بسیاری از آجر های این دیوار برای ساختن خانه، مزرعه و انبار استفاده شده است.

- بخش شمال غربی دیوار چین (که در شهر های نینگ شیا و گانسو است) به احتمال زیاد تا 20 سال آینده به علت بیابان زایی و تغییر رفتار انسانی در استفاده از زمین، نابود می گردد.

- آن تصویری از دیوار چین که معمولا در کتاب ها و سایت ها دیده می گردد تصویر بخش جیانکو دیوار چین است که به علت شیب دار و پیچ در پیچ بودن آن، در تصاویر زیاد استفاده می گردد.

- 300 سیاستمدار عظیم جهان از بادلینگ که محبوب ترین بخش دیوار چین است بازدید نموده اند که اولین آن ها کلیمنت سیاست مدار اتحاد شوری بود که در سال 1957 از این قسمت دیوار تماشا کرد.

منبع: گردشبان
انتشار: 26 مرداد 1400 بروزرسانی: 26 مرداد 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1794

به "رازهای عظیم و جالب درباره دیوار چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رازهای عظیم و جالب درباره دیوار چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید