هیئت اعزامی دمشق به ژنو: هیچ مانعی در اصلاح قانون اساسی سوریه وجود ندارد

به گزارش کتاب ارزان، رئیس هیئت دولت سوریه در کمیته قانون اساسی گفت، فعالیت کمیته بررسی قانون اساسی بر اصلاحات قانون اساسی متمرکز است و هیچ مانعی در تدوین قانون اساسی جدید مشروط به اینکه حافظ اصول ملی باشد و به توافق ملت سوریه برد، وجود ندارد.

هیئت اعزامی دمشق به ژنو: هیچ مانعی در اصلاح قانون اساسی سوریه وجود ندارد

احمد کزبری، رئیس هیئت دولت سوریه در مذاکرات ژنو در کنفرانس خبری که خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز در آن حضور داشت، گفت، هیئت مورد حمایت دولت از همان ابتدای نشست ها تلاش کرد زمینه مشترکی با طرف های دیگر براساس اصول ملی بیابد که هر سوری ملی گرایی باید براساس آن عمل کند، مهمترین این اصول حفظ حاکمیت سوریه، تمامیت ارضی کشور و مبارزه با تروریسم و ادامه آن است به طوریکه این اصول پایه فعالیت کمیته نه فقط در این جلسات بلکه در طول دوره فعالیتش خواهد بود.

کزبری ادامه داد، هیئت دولت سوریه معتقد است هر سوری ملی گرایی اشغال هر وجب از خاک کشورش از سوی هر طرفی را رد می کند و همچنین تسلط هیچ کس بر منابع این کشور را نمی پذپرد و هیچ سوری ملی گرایی نیست که خواهان لغو محاصره اقتصادی یک جانبه علیه ملت سوریه در تمام زمینه های زندگی نباشد.

وی به توافق بر سر این مسائل اساسی و ریشه ای اشاره کرد که زمینه ساز مشترک برای تحقق پیشرفت عملی در فعالیت کمیته بررسی قانون اساسی هستند.

رئیس هیئت دولت سوریه تاکید کرد، دولت سوریه از همان ابتدای فعالیت کمیته پیشنهاد دستورکاری مورد توافق و مورد تصویب از سوی همه طرف ها را داد که دربرگیرنده تمام ایده ها در دستورکار اعضای کمیته گسترده قانون اساسی باشد و اینکه این ایده ها به ایده های سیاسی و قانونی و حقوقی بدل شوند و هیئت دولت دیدگاه اولیه خود را درباره این مسائل عنوان نمود و در ضمنً بر مقابله با داعش و اقدامات تروریستی و تفکر افراط گرایانه و تلاش بر آغاز مقابله با تروریسم در قالب طرح اصلاح قانون اساسی تاکید کرد.

کزبری به وجود توافق گسترده بر سر مساله مبارزه با تروریسم اشاره کرد و گفت، توافق بین المللی درباره آن وجود دارد از این رو می توان آن را به عنوان یک ایده و به صورت یک ماده قانون اساسی تدوین کرد، طرف های دیگر نیز سندهای بسیاری را ارائه کردند که بررسی نشد زیرا با اصل دستور کار مورد توافق مغایرت داشت.

کزبری ادامه داد: کسانی هستند که از عوامل اعتمادسازی صحبت می کنند به تصور من این عوامل نکته اساسی و ریشه ای برای اعتمادسازی هستند اما نکته مهم دیگری که در هر نشست سازمان ملل درباره سوریه وجود دارد با این بند آغاز می شود که هرگونه توافقی بر سر وحدت، تمامیت ارضی و استقلال کشور باید باشد. ما چطور می توانیم در سایه اقدامات اجباری و وجود اشغالگری آمریکا و ترکیه و به غارت بردن منابع کشورمان از این حاکمیت محافظت کنیم.

رئیس هیئت دولت سوریه تاکید کرد، ماموریت کمیته ایجاد کشور جدید نیست، سوریه خود قانون اساسی، مجلس، ارتش و موسسات دولتی دارد و ماموریت این کمیته تنها اصلاح قانون اساسی کنونی است.

وی دستیابی به هرگونه نتیجه ای که منجر به تغییر وضعیت جاری شود، بعید دانست.

کزبری تاکید کرد: هیئت دولت سوریه، یک هیئت قانونی فنی است نه یک هیئت سیاسی و با جدیت به ژنو رفت و قطب نمایی سوری براساس اصول ملی ثابت دارد که طرف مقابل نمی تواند آن را خنثی کند.

مذاکرات سوریه درباره قانون اساسی بر هدف برگزاری انتخابات در نهایت امر متمرکز است.

اعضای هیئت های شرکت کننده که بالغ بر 150 تن بودند اخیرا بر تشکیل کمیته ای متشکل از 45 تن برای تدوین قانون اساسی جدید برای به همه پرسی گذاشتن اصلاحات قانون اساسی توافق کردند.،ایسنا

بیشتر بخوانید،کمیته قانون اساسی سوریه آغاز به کار کرد

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 552

به "هیئت اعزامی دمشق به ژنو: هیچ مانعی در اصلاح قانون اساسی سوریه وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیئت اعزامی دمشق به ژنو: هیچ مانعی در اصلاح قانون اساسی سوریه وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید