پس از این نشست مهم ؛دنیا یک نفس راحت کشید، دو رئیس جمهور آتش جنگ را خاموش کردند

به گزارش کتاب ارزان، تا همین هفته گذشته، دنیا شاهد بحران روابط روسیه و آمریکا بود به نحوی که تنش برسر عوامل مختلف به اوج رسید و سخن از رویارویی نظامی بین واشنگتن و مسکو در دریای سیاه بر سر اوکراین به میان آمد اما اجلاس ژنو ظاهرا آبی بر آتش بحران بود.

پس از این نشست مهم ؛دنیا یک نفس راحت کشید، دو رئیس جمهور آتش جنگ را خاموش کردند

به گزارش ایرنا، در دوره ریاست جمهوری جو بایدن که مدت کوتاهی از آن می گذرد بحران در روابط روسیه و آمریکا به اوج رسید و قاتل خوانده شدن پوتین از سوی بایدن نیز منجر به بازگشت سفرای دو طرف به کشورهایشان شد.

تحریم های جدیدی علیه روسیه اعمال شد که به گفته واشنگتن بعضی از انها به خاطر همبستگی با جنگ های دیپلماتیک اروپا علیه روسیه بود. تشدید تنش در شرق اوکراین، همراه با اعزام ناوهای جنگی آمریکایی به دریای سیاه، تقریباً دو کشور را در آستانه یک درگیری مسلحانه قرار داده بود.

روابط بد آنقدر بی خاتمه شده بود که کارشناسان پیش بینی می کردند، ملاقات رهبران دو کشور در ژنو تاثیری بر کنترل شعله های بحران مناسبات تیره دو طرف نخواهد داشت اما برخلاف پیش بینی ها پوتین و بایدن راضی از اجلاس چهار ساعته ژنو بیرون آمدند.

مهمترین تصمیم و توافق آنها بازگشت سفرای دو کشور به محل خدمتشان در واشنگتن و مسکو بود که بعد از قاتل توصیف شدن پوتین از سوی بایدن مجبور به ترک محل خدمت شدند. به اعتقاد دو طرف، شفاف سازی مواضع و گفت و گوی پایدار در باره موضوعات مورد اختلاف بدون فعالیت همکاری های دیپلماتیک دو کشور و گروه های کاری که به طور منظم درباره مهمترین موضوعات دوجانبه برگزار می شوند، عملاً غیرممکن است.

ناظران در روسیه بر این باور هستند که این دو رهبر در ملاقات با یکدیگر با وجود همه اختلافات کوشش کردند تا اوضاع را کمی آرام نمایند؛ شرایطی که بدترین روابط از زمان جنگ سرد و از سال 2016میلادی ارزیابی شده است. اما اکنون این سوال پیش آمده است که بعد از توافقات پوتین و بایدن در اجلاس ژنو آیا طوفان بحران روابط بین آمریکا و روسیه کنترل خواهد شد؟

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در 16 ژوئن(26 خرداد) حدود چهار ساعت صحبت کردند که دو ساعت رو در رو و دو ساعت دیگر همراه با هیات هایشان بود، اما در کنفرانس های مطبوعاتی جداگانه نطراتشان را از نتایج اجلاس بیان کردند.

بایدن گفت: رئیس جمهور پوتین و من مسئولیت بزرگی داریم. ما اختلافاتی داریم، اما باید یک رابطه قوی داشته باشیم. من به پوتین گفتم که کار من آسیب رساندن به روسیه نیست، بلکه محافظت از مردم آمریکا است. با این حال، به گفته بایدن، او در خصوص الکسی ناوالنی و شهروندان آمریکایی که در زندان های روسیه هستند صحبت کرد و گفت که از حقوق آنها دفاع می نماید.

پوتین هم با بیان اینکه این ملاقات سازنده بود؛ گفت: موضوع کار دو سفیر در واشنگتن و مسکو حل شده است که باید در باره موضوعات مورد اختلاف را پیگیری و شفاف سازی نمایند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت: امیدوارم در آمریکا به بایدن اجازه کار داده گردد و شرایط روابط مسکو و واشنگتن در سال های گذشته تکرار نگردد.

پوتین دو روز بعد از نشست ژنو طی جلسه ای داخلی در مسکو، همتای آمریکایی خود را یک فرد حرفه ای عنوان نمود که با او باید بسیار دقیق کار کرد تا چیزی را از دست نداد. او توضیح داد: تصویری که از بایدن در رسانه ها منعکس می گردد هیچ ارتباطی با واقعیت ندارد.

وی درباره نتایج نشست با بایدن گفت: مواضع کلیدی که می توانیم با آمریکا به آنها نزدیکتر شویم را شناسایی کردیم و بسته به آمادگی واشنگتن، ما هم آماده ادامه گفت و گو با آمریکا هستیم.

اجلاس ژنو مکانیسم کنترل اختلافات روسیه و آمریکا

به عقیده الکسی پوشکوف رئیس کمیسیون شورای اطلاعات فدراسیون روسیه در تعامل بارسانه ها گفت: نشست روسای جمهوری روسیه و ایالات متحده در ژنو مکانیسمی برای کنترل اختلافات ایجاد کرد.

این سناتور در گفت و گویی با خبرنگاران روس گفت که روسیه و ایالات متحده 92 درصد از ظرفیت هسته ای دنیا را تشکیل می دهند. پس از نشست پوتین و بایدن، که به نظر من کاملا سازنده برگزار گردید، دنیا نفس راحتی کشید. تنش فزاینده بین مسکو و واشنگتن پس از نشست در ژنو دیگر نباید منجر به یک رویارویی نظامی گردد.

وی از جمله نتایج خاص این نشست را توافق نامه ای در خصوص بازگشت متقابل سفرا و همچنین توافق نامه ایجاد کارگروه مشترک امنیت سایبری نام برد. اما نکته اصلی که پوشکوف به آن توجه کرد نتیجه سیاسی و روانی اجلاس ژنو بود. به گفته وی، هر دو رئیس جمهور نشان دادند که می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند: پوتین گفت هیچ خصومت وجود ندارد، بایدن مذاکرات را خوب توصیف کرد.

به عقیده این سناتور نتیچه اجلاس نشان می دهد که گفت و گوی منظم بین دو رئیس جمهور، از جمله درباره حادترین موضوعات، امکان پذیر است و این یک تغییر کیفی در روابط است. اگرچه کل اختلاف نظر باقی مانده است.

اجلاس ژنو: پیشرفت بزرگ؟

فیودور وویتولوفسکی یکی از تحلیلگران روسی در مقاله ای در سایت تحقیقی شورای بین الملل روسیه از اجلاس ژنو به عنوان یک پیشرفت بزرگ نام می برد و می گوید:

درک این نکته مهم است که ثبات و تضمین ثبات مترادف با وضع موجود با تمایل طرفین برای بهبود کیفی روابط نیست، بلکه افزایش قابل پیش بینی بودن رفتار یکدیگر است. این امر مستلزم درک صحیح مواضع طرفین در خصوص موضوعات اصلی، شناسایی خطوط قرمز قابل قبول متقابل و درک عواقب احتمالی است که این اجلاس امکان آن را بوجود آورد.

وی گفت: این اجلاس همچنین امکان ایجاد کانال های ارتباطی بین دو کشور و مکان شناسایی فرصت های همزیستی منافع طرفین را بوجود آورد که در این راستا بازگشت سفرا بسیار مهم است.

مدیریت منافع و اختلافات

دیمیتری سوسلوف یکی دیگر از تحلیلگران روسی می گوید: دو طرف علاوه بر داشتن کانالهای ارتباطی برای ادامه گفت و گو باید برای رسیدن به توافق، به ویژه در مناطقی که منافع روسیه و ایالات متحده همپوشانی دارند، تمایل داشته باشند.

وی گفت: در درجه اول توافق برای منطقه ثبات راهبردی است. مهمترین موضوع سلاح های هسته ای هستند که دو طرف مسوولیت دنیای دارند و باید در این مورد به توافق کامل برسند.

این کارشناس به موضوعات افغانستان و سوریه اشاره نمود که هر دو منافع دارند و ضروری است در این موارد نیز به توافق برسند. مصالحه در خصوص چنین موضوعات بین المللی بدون امتیاز هر یک از طرفین غیرممکن است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1720

به "پس از این نشست مهم ؛دنیا یک نفس راحت کشید، دو رئیس جمهور آتش جنگ را خاموش کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پس از این نشست مهم ؛دنیا یک نفس راحت کشید، دو رئیس جمهور آتش جنگ را خاموش کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید