وقتی آمریکا هنوز نمی داند درباره گام چهارم چه بگوید؟!

به گزارش کتاب ارزان، فارس نوشت: دولت آمریکا که سال گذشته از توافق هسته ای برجام خارج شد از عدم پایبندی ایران به این توافق انتقاد نموده است.

وقتی آمریکا هنوز نمی داند درباره گام چهارم چه بگوید؟!

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که با توصیف برجام به عنوان بدترین توافق تاریخ اردیبهشت سال گذشته از آن خارج شد بار دیگر در یک موضع گیری متناقض از ایران بابت عدم پایبندی به این توافق انتقاد نموده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه چهارمین گام ایران برای کاستن از تعهدات خود ذیل برجام را گامی بزرگ در جهتی اشتباه توصیف نموده است. دولت ترامپ، علی رغم آنکه از این توافق خارج شده قبلاً هم از عدم پایبندی ایران به آن انتقاد نموده است.

تناقض گویی مقام های آمریکایی درباره لزوم پایبندی ایران به توافقی که خود نابودی آن را خواهان شده اند، تا کنون چندین بار خبر ساز شده است.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خردادماه در یک کنفرانس خبری از پاسخ به سوال خبرنگار آسوشیتدپرس مبنی بر اینکه آیا دولت آمریکا ارزشی برای توافق هسته ای قائل است که ایران را به ماندن در آن دعوت کند، طفره رفت.

اورتگاس، خاتمه در پاسخ به فشارهای خبرنگاران مبنی بر اینکه چه واکنشی به قصد ایران برای کاستن از تعهدات برجامی دارد گفت: ما کماکان از ایران می خواهیم سلاح هسته ای به دست نیاورد و به تعهدات بین المللی خود پایبند باشد.

برایان هوک، رئیس کارگروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا هم چند هفته پیش (تیرماه) گفته بود که تحریم های آمریکا به ایران مجوز نقض تعهدات هسته ای را نمی دهد.

ادعای او در حالی مطرح شده که بند 37 توافق هسته ای به ایران حق می دهد در صورت اعمال تحریم ها اقدام به کاستن از تعهدات خود بکند. در این بند آمده است: چنانچه تحریم ها جزئاً یا کلاً مجدداً اعمال شوند، ایران این امر را به منزله زمینه ای برای توقف کلی یا جزئی تعهدات خود، وفق این برجام قلمداد خواهد کرد.

علاوه بر این، طرف های برجام در بند 26 این توافق متعهد شده اند از بازگرداندن یا تحمیل مجدد تحریم هایی که اجرای آنها را وفق این برجام لغو نموده است خودداری کنند. در این بند همچنین آمده است: ایالات متحده، با حسن نیت، نهایت کوشش خود را برای دوام این برجام و پیشگیری از ایجاد تداخل در تحقق بهره مند شدن ایران از لغو تحریم های تعیین شده در پیوست دو به عمل خواهد آورد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در حساب کاربری خود در توئیتر روز سه شنبه عکسی از یک مصاحبه مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در نوامبر سال گذشته منتشر شده و یادآوری نموده که او باعث شده دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره تصمیم گیری در مورد خروج از برجام تصمیم اشتباه بگیرد.

پامپئو در آن مصاحبه که روز 4 نوامبر سال 2018 با شبکه خبری سی بی اس انجام داده در پاسخ به سوالی درباره اینکه اگر بعد از خروج آمریکا از برجام ایران هم از این توافق خارج گردد برنامه آمریکا چیست، می گوید: ما اطمینان داریم که ایرانی ها این تصمیم را نخواهند گرفت.

ظریف امروز سه شنبه در توئیتر نوشت: پاسخ ما به تروریسم مالی و باج خواهی آمریکا عکس آن چیزی است که ترامپ در اثر القائات دیگران گمان داشت. چهارمین گام ما برای معلق کردن یکی از مفاد برجام، در بند 36 به عنوان پاسخی برای نقض تعهدات آمریکا و سه کشور اروپایی پیش بینی شده است. راهکار ساده برای اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی این است: به تعهداتتان پایبند باشید و ما تغییر رویه می دهیم.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 547

به "وقتی آمریکا هنوز نمی داند درباره گام چهارم چه بگوید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی آمریکا هنوز نمی داند درباره گام چهارم چه بگوید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید