پوتین پیشنهاد صلح بدون پیش شرط را به ژاپن داد

به گزارش کتاب ارزان، رسانه های روسی در خبری فوری اعلام کردند که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور به شینزو آبه نخست وزیر ژاپن پیشنهاد داده که تا پیش از سرانجام امسال میلادی یک توافق صلح بدون پیش شرط را امضا نمایند.

پوتین پیشنهاد صلح بدون پیش شرط را به ژاپن داد

روسیه و ژاپن با گذشت بیش از 70 سال از جنگ جهانی دوم، هنوز موافقتنامه صلح امضا ننموده اند زیرا توکیو امضای موافقتنامه را مشروط به واگذاری جزایر کوریل جنوبی نموده است که در انتها جنگ به تصرف نیروهای شوروی درآمد و روسیه نیز وضعیت کنونی را به عنوان پیامدهای جنگ جهانی دوم تمام گردیده و غیرقابل بازگشت می داند.

سایه مالکیت چهار جزیره جنوبی کوریل بر روابط اقتصادی و سیاسی توکیو و مسکو سنگینی می نماید.

مسکو بارها اعلام نموده است که حاکمیت روسیه بر جزایر کوریل جنوبی قابل تردید نیست و نتایج کنفرانس یالتا، بیانیه پتسدام و برخی دیگر از اسناد را موید این موضع خود می داند.

جزایر کوریل جنوبی شامل کوناشیر، ایتوروپ، هابومای و شیکوتان از یک سو به دلیل برخورداری از منابع نفت و گاز و نیز ذخایر آبزیان و از سوی دیگر واقع شدن در اقیانوس آرام از موقعیت راهبردی برای روسیه و ژاپن برخوردار است.

جزایر کوریل، همچنین دروازه ورود زیردریایی های روسیه به اقیانوس آرام است و اهمیت راهبردی نظامی برای این کشور دارد، ادامه استقرار نظامیان روسی در این جزایر که پنج هزار نفر جمعیت دارد، سبب گردیده است دو کشور قرارداد صلح امضا نکنند.

از نوامبر سال 2010 که دمیتری مدودف رئیس جمهوری وقت روسیه از جزایر کوریل بازدید کرد، مناقشه توکیو و مسکو بر سر این جزایر وارد مرحله ای جدید شد. در آن موقع و پس از اینکه نائوتو کان نخست وزیر وقت ژاپن این اقدام مدودف را وقیحانه خواند، روسیه دستور استقرار تجهیزات مدرن نظامی در جزایر مورد مناقشه را صادر کرد.

تاکنون چند دور مذاکره در مورد جزایر کوریل میان روسیه و ژاپن اجرا شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 دی 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 41

به "پوتین پیشنهاد صلح بدون پیش شرط را به ژاپن داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین پیشنهاد صلح بدون پیش شرط را به ژاپن داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید